College Committees

Government Degree College :: URAVAKONDA

College Committees 2019-20

 

Principal

Dr. G. Ramakrishna

 

Vice Principal

Dr. G. Sailaja

IQAC :

1)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

Co-ordinator

2)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Member

3)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Member

4)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Comp. Application

Member

5)

Sri. SZ. Chandan

Senior Asst.

Member

Academic Co ordinator

 

Sri D. Sahadevudu

Lec. in History

Co ordinator

Admission Committee :

1)

Sri M.V. Gopal Reddy

Lec. in Mathematics

Convenor

2)

Dr. B. Vijayalakshmi

Lec. in Economics

Member

3)

Sri M. Obulesu

Lec. in Physics

Member

4)

Sri Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Member

5)

Sri. N. Sai kriran Reddy

Typist

Member

JKC, Placements, Career & Guidance Cell :

1)

Sri T. Narayana

Lec. in English

Co-ordinator

2)

Sri D.C. Sugappa

Lec. in Political Science

Member

3)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Member

4)

Sri K.P. NagendraGowd

JKC Mentor

Member

5)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Computer Application

Member

UGC Committee :

1)

Dr. M. Rajesh

Lec. in Physics

Co-ordinator

2)

Sri T. Narayana

Lec. in English

Member

3)

Sri M. Saleemuddin

Lec. in Zoology

Member

Discipline Committee :

1)

Sri M. Venkatesulu

Physical Director

Convenor

2)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Member

3)

Sri M.V. Gopal Reddy

Lec. in Mathemetics

Member

4)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Member

5)

Smt. P. Radhika

Lec. in English

Member

Examination Committee :

1)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Convenor

2)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Computer Application

Member

3)

Sri K.P. NagendraGowd

JKC Mentor

Member

4)

Sri. N. Sai kriran Reddy

Typist

Member

5)

Smt. B. Savithri

Record Assitant

Member

Anti Ragging Committee :

1)

Dr. G. Sailaja

Reader in Chemistry

Convenor

2)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Member

3)

Sri M.V. Gopal Reddy

Lec. in Mathematics

Member

4)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Member

5)

Smt. B. Savithri

Record Assitant

Member

Women Empowerment Cell :

1)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Co-ordinator

2)

Smt. N.K. Arunajyothi

Librarian

Member

3)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Member

4)

Smt. P. Radhika

Lec. in English

Member

5)

Smt.G. Bharathi

Record Assitant

Member

6)

Smt. B. Savithri

Record Assitant

Member

SC/ST Cell :

1)

Sri M.Venkatesulu

Physical Director

Convenor

2)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Member

3)

Sri D.C. Sugappa

Lec. in Political Science

Member

4)

Smt. B. Savithri

Record Assitant

Member

Cultural Committee :

1)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Co-ordinator

2)

Smt. P. Radhika

Lec. in English

Member

3)

Sri. D. Narayana

Lec. in Telugu

Member

4)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Member

Alumni Association :

1)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Convenor

2)

Sri. D. Narayana

Lec. in Telugu

Member

3)

Sri M. B. Balakrishna

Lec. in Computer Science

Member

4)

Sri N.A. Althaf

Lec. in Commerce

Member

Audio Visual Committee (Virtual Class Room) :

1)

Sri M. Obulesu

Lec. in Physics

Convenor

2)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

Member

3)

Sri K.P. NagendraGowd

JKC Mentor

Member

NSS:

1)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

NSS PO Unit-I

2)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

NSS PO Unit-II

Cunsumer Club :

1)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Convenor

2)

Sri N.A. Althaf

Lec. in Commerce

Member

3)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Commerce

Member

ECO Club :

1)

Sri M. Saleemuddin

Lec. in Zoology

Convenor

2)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Member

3)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Member

Endowment Prizes :

1)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Convenor

2)

Sri. D. Narayana

Lec. in Telugu

Member

3)

Sri N.A. Althaf

Lec. in Commerce

Member

4)

Sri M. B. Balakrishna

Lec. in Computer Science

Member

Commerce Association :

1)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Convenor

2)

Sri N.A. Althaf

Lec. in Commerce

Member

3)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Commerce

Member

Science Association :

1)

Dr. G. Sailaja

Reader in Chemistry

Convenor

2)

Sri M. Obulesu

Lec. in Physics

Member

3)

Sri M. Saleemuddin

Lec. in Zoology

Member

4)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Member

5)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Member

6)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

Member

Humanities Association :

1)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Convenor

2)

Sri D. Sahadevudu

Lec. in History

Member

3)

Sri D.C. Sugappa

Lec. in Political Science

Member

Languages Association :

1)

Sri T. Narayana

Lec. in English

Convenor

2)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Member

3)

Sri. D. Narayana

Lec. in Telugu

Member

4)

Smt. P. Radhika

Lec. in English

Member

PRESS - Public Relation Committee :

1)

Sri N. Hari Prasad

Lec. in Hindi

Convenor

2)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

Member

3)

Sri. D. Narayana

Lec. in Telugu

Member

4)

Sri K.P. NagendraGowd

JKC Mentor

Member

MOOC s Committee :

1)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Convenor

2)

Sri M. Saleemuddin

Lec. in Zoology

Member

3)

Sri M. B. Balakrishna

Lec. in Computer Science

Member

4)

Smt. N.K. Arunajyothi

Librarian

Member

RTI - Related Issues Committee :

1)

Dr. G. Sailaja

Reader in Chemistry

Public information officer

2)

Sri. SZ. Chandan

Senior asst.

APIO

Time Table Committee :

1)

Sri M.V. Gopal Reddy

Lec. in Mathematics

Convenor

2)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Member

3)

Sri B. Sivaprasad

Lec. in Mathematics

Member

NIRF

1)

Sri D. Sahadevudu

Lec. in History

Co-ordinator

2)

Dr. K.M. Rajesh

Lec. in Physics

Member

3)

Sri N.A. Althaf

Lec. in Commerce

Member

4)

Sri M. B. Balakrishna

Lec. in Computer Science

Member

 

AISHE

 

 

1)

Sri D. Sahadevudu

Lec. in History

 Nodal Officer

2)

Sri. N. Sai kriran Reddy

Typist

Member

3)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Comp. Application

Member

Purchasing Committee :

1)

Sri M. Obulesu

Lec. in Physics

Convenor

2)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Member

Biometric :

1)

Sri D.C. Sugappa

Lec. in Political Science

Co-ordinator

2)

Sri U. Seetharam Gupta

Lec. in Comp. Application

Member

3)

Sri K.P. NagendraGowd

JKC Mentor

Member

DRC Committee :

1)

Sri K. Sreenivasulu

Lec. in Chemistry

Member

2)

Sri D.C. Sugappa

Lec. in Political Science

Member

3)

Smt. B. Bhavani

Lec. in Botany

Member

4)

Sri. N. A Althaf

Lec. in Commerce

Member

5)

Sri B. Sivaprasad

Lec. in Mathematics

Member

Grievance Cell :

1)

Dr. G. Sailaja

Reader in Chemistry

Convenor

2)

Dr. B. Vijayalakshmi

Reader in Economics

Member

3)

Sri M.Venkatesulu

Physical Director

Member

4)

Sri C. Ravindra Reddy

Lec. in Commerce

Member

5)

Sri M.V. Gopal Reddy

Lec. in Mathematics

Member

6)

Smt. N.K. Arunajyothi

Librarian

Member

7)

Sri. SZ. Chandan

Senior asst.

Member

Youth Red Cross and Red Ribbon Club:

1)

Sri M. Saleemuddin

Lec. in Zoology

Co-ordinator

The following Committees are constituted to carry out various curricular, co-curricular and extracurricular activities for the academic year 2014-15. The conveners and members are here by informed to note down the committees to which they are drafted. They are further requested to carry out the activities for the benefit of student community and to maintain the relevant document.

Details of academic and administration bodies:

  1. RESEARCH COMMITTEE

1. Dr. G. Sailaja -Convenor

2. Dr. B.Vijayalakshmi -Member

3. Dr. M.Mallikarjuna -Member

4. Sri.D.C.Sugappa -Member

  1. STUDENTS UNION -Convenor

2. Dr. MG. SAilaja-Member

3. Dr. M.Mallikarjuna -Member

4. E.S. Ahmed-Member

5. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. CENTRAL PURCHASE COMMITTEE

11. Dr. G. Sailaja-Connvenor

2.Dr. M. Mallikarjuna -Member

3. Dr. B.Vijayalakshmi -Member

4. Sri. S.Srinivasulu -Member

5. Sri. A.Kiran Kumar -Member

  1. FINE ARTS ASSOCIATION

1. Sr. iA. Kiran Kumar- Convenor

2. Sri. E.S.Ahamad -Member

3. Sri. N.Venkatesulu -Member

4. Sri. M.Paramesh -Member

  1. ANDHRA SARASWATHA SANGHAM

1. Sri. M.Paramesh - Convenor

2. Sri. K.Anjineyulu(H) -Member

3. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. ENGLISH LITERARY ASSOCIATION

1. Sri. E.S.Ahamad - Convenor

2. Smt. A.Aruna Sree -Member

  1. HINDI ASSOCIATION

1. Sri. C.Mahaboob khan -Convenor

2. Sri. E.S.Ahamad -Member

  1. HUMANITIES ASSOCIATION

1. Dr. B.Vijayalakshmi - Convenor

2. Sri. D.C.Sugappa -Member

3. Sri. K.Anjineyulu(H) -Member

  1. COMMERCE ASSOCIATION

2. Dr. M.Mallikarjuna -Convenor

3. Sri. N.Venkatesulu -Member

Sri. A. Ramakkrishna- Member

  1. SCIENCE ASSOCIATION

1. Dr. G. Sailaja - Convenor

2. Sri G.C.V. Prasd-Member

3. Sri. K.Anjineyulu(M) -Member

4. Sri. M.Sudhakar -Member

  1. PLANNING FORUM

1. D.C. Sugappa. - Convenor

2. Sri. E.S.Ahmed -Member

3. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. Social Service League

1. Dr. M.Mallikarjuna - Convenor

2. Sri. A.Kiran Kumar -Member

3. Sri. M.Sudhakar -Member

4. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. WOMEN’S EMPOWERMENT CELL

1. Dr. B.Vijayalakshmi - Convenor

2. Dr. G. Sailaja-Member

3. Smt. .Shakila Bhanu -Member

4. Kum. R.Bhagya Lakshmi -Member

  1. AUDIO VISUAL COMMITTEE

1. Sri G.C.V. Prasad- Convenor

2. Kum. R.Bhagya Lakshmi -Member

  1. Games & Sports Association

1. Sri. S.Srinivasulu - Convenor

2. Dr. G. Sailaja-Member

3. Sri. D.C.Sugappa -Member

4. Sri. K.Anjineyulu(M) -Member

5. Sri. N.Venkatesulu -Member

6. Sri. M.Sudhakar -Member

  1. LIBRARY COMMITTEE

1. Sri. A.Kiran Kumar - Convenor

2. Dr. G. Saillaja -Member

3. Dr. M. Mallikarjuna-Member

4. Sri. D.C.Sugappa -Member

5. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. COLLEGE MAGAZINE COMMITTEE

1. Sri. A.Kiran Kumar - Convenor

2. Sri. E..S. Ahmed-Member

3. Sri. N.Venkatesulu -Member

  1. COLLEGE CALENDER COMMITTEE

1. Sri. D.C. Sugappa - Convenor

2. Sri. A.Kiran Kumar -Member

  1. TIME TABLE COMMITTEE

1. Sri G.C.V Prasad- Convenor

2. Dr. M. Mallikarjuna -Member

3. Sri. K.Anjineyulu(M) -Member

 

22. ATTENDANCE COMMITTEE

 

1. Sri. D.C.Sugappa - Convenor

2. Sri .G.C.V. Prasad-Member

3. Dr. M.Mallikarjuna -Member

 

23. QUIZ COMMITTEE

 

1. Sri. D.C.Sugappa - Convenor

2. Sri.G.C.V.Prasad -Member

3. Dr. M.Mallikarjuna -Member

4. Sri. K.Anjineyulu(H) -Member

 

24. U.G.C. COMMITTEE

 

1. Dr. G. SAilaja - Convenor

Dr. M. Mallikarjuna-Member

3. Sri. S.Srinivasulu -Member

4. Sri A. Kiran Kumar-Member

 

25. CAREER GUIDANCE CELL

 

1. Sri. D.C.Sugappa - Convenor

2. Dr. M. Mallikarjuna -Member

3. Sri G.C.V. Prasad -Member

4. Sri. A.Kiran Kumar -Member

5. Sri. M.Sudhakar -Member

 

26. EXAMINATION COMMITTEE

 

1. Sri. S.Srinivasulu- Convenor

2. Sri. D.C.Sugappa -Member

3. Sri M.. Sudhakar-Member

  1. GRIEVANCES REDRESSAL COMMITTEE

1. Dr. G. Sailaja - Convenor

2. Dr. B.Vijaya Lakshmi-Member

3. Sri. D.C.Sugappa -Member

4. Sri. S.Srinivasulu -Member

  1. ANTI RAGGING COMMITTEE

1. Sri. D.C.Sugappa - Convenor

2. Dr. G. Sailaja.-Member

3. Dr. B. Vijaya Lakshmi.-Member

4. Sri. S.Srinivasulu -Member

6. Sri. M.Sudhakar -Member

7. Sri. K.Anjineyulu(M) -Member

  1. DISCIPLINARY COMMITTEE

1. Sri. D.C.Sugappa - Convenor

2. Sri. S.Srinivasulu -Member

3. Sri. K.Anjineyulu(M) -Member

5. Sri. M.Sudhakar -Member

6. Sri. A.C.Sundar Raju -Member

  1. ECO CLUB

1. Dr. G. Sailaja. - Convenor

2. Dr. M. Mallikarjuna. -Member

3. Sri. S.Srinivasulu -Member

  1. CONSUMER CLUB

1. Dr. M.Mallikarjuna - Convenor

2. Sri. N.Venkatesulu -Member

3. Sri. M.Rama Krishna -Member

4. Sri. C.Murali Mohan -Member

5. Sri. M.Yerriswamy -Member